Főoldal / Hírek / Hogyan trükközhetsz, hogy hűvös is maradjon, és a hálózat se omoljon össze?

Hogyan trükközhetsz, hogy hűvös is maradjon, és a hálózat se omoljon össze?

Ez egy nagyon jó és a jelenlegi, 40 fokos kánikulában rendkívül fontos kérdés. Elsőre ellentmondásosnak tűnik, hogy pont a legmelegebb napokon, az esti órákban kérnek minket a szakemberek a klímák visszafogására, de a háttérben komoly energetikai és hálózati okok állnak.

A jelenség oka az úgynevezett esti csúcsterhelés, ami a villamosenergia-rendszer legkritikusabb időszaka.

Nézzük meg pontról pontra, miért pont az este 6 és 9 közötti sáv a legveszélyesebb:

1. Hazatérési roham (A fogyasztási csúcs)

Este 6 óra után tömegek érnek haza a munkából. Ilyenkor a háztartások egyszerre kezdenek el olyan nagyfogyasztókat használni, amelyek napközben nem mentek:

  • Beindulnak az elektromos sütők és főzőlapok (elkészül a vacsora).
  • Elindulnak a mosó- és mosogatógépek.
  • Bekapcsolják a tévéket, számítógépeket.
  • És ami a legfontosabb: mindenki ekkor kapcsolja maximális fokozatra a klímát, hogy lehűtse a napközben átmelegedett lakást.

Ez a hirtelen, egyszerre jelentkező fogyasztási ugrás óriási sokk a villamosenergia-hálózatnak.

2. Kiesnek a napelemek (A „Kacsa-görbe” effektus)

Napközben, amikor a legnagyobb a hőség (délelőtt 11 és délután 4 között), a hálózatot rengeteg napelemes (szolár) energia táplálja. Még ha ekkor is rengeteg klíma megy, a hazai és ipari napelemek bőségesen megtermelik a szükséges áramot.

Este 6 és 9 között azonban a nap lebukik, és a napelemes termelés szinte másodpercek alatt nullára esik vissza.

Miközben a lakossági fogyasztás az egekbe szökik (mindenki hazatér és klímázik), a legfőbb zöldenergia-forrás eltűnik. A kieső energiát ilyenkor gázerőművek gyors beindításával vagy külföldi áramimporttal kell pótolni, ami sokkal drágább és lassabb folyamat.

3. A hálózat fizikai túlterhelése (Transzformátorok túlmelegedése)

A 40 fokos tartós hőségben nemcsak a házak, hanem az utcai transzformátorok és az elektromos vezetékek is végletesen felmelegednek.

  • A fizika törvényei szerint a meleg vezetékek ellenállása nagyobb, így nehezebben és rosszabb hatásfokkal szállítják az áramot.
  • Ha erre a már eleve tűzforró hálózatra este 6 és 9 között rázúdítják a klímák milliárdos áramigényét, a transzformátorok egyszerűen leoldanak, vagy rosszabb esetben kigyulladnak. Ez vezet a helyi áramszünetekhez (blackout).

Hogyan trükközhetsz, hogy hűvös is maradjon, és a hálózat se omoljon össze?

Nem kell megsülni a lakásban, de okos használattal sokat segíthetsz:

  • Előhűtés: Járasd a klímát napközben (mondjuk délután 1 és 5 között), amikor a napelemek miatt rengeteg és olcsó az áram. Hűtsd le a lakás falait 22-23 fokra.
  • Esti temperálás: Este 6-kor ne kapcsold ki a klímát, de állítsd feljebb a hőfokot 26-27 fokra, és vedd le a ventilátor fokozatát. A falak még tartani fogják a hideget, a klíma pedig töredék annyi áramot fog fogyasztani, mintha 22 fokon pörgetnéd.
  • Automatizálás: Ha okosklímád van, időzítsd úgy, hogy este 6-ra már hűvös legyen, és az említett kritikus sávban csak szinten tartson.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük