Home / Önkormányzati hírek / Gáz van. Gáz van?

Gáz van. Gáz van?

Kovács Róbert Képviselő

Az indokolatlanul magas gázárak illetve az azokból fakadó távhődíjak miatt a Kőbányai Önkormányzat is – sok más önkormányzattal, intézménnyel, vállalkozással együtt – drasztikus lépésekre kényszerül. Több kisebb súlyú intézkedés mellett komoly korlátozás következik a kulturális intézmények működésében és a lehető legrövidebb határidővel bezár az Újhegyi uszoda.

Erről döntött ma egyhangúan a kőbányai Képviselő-testület, ezzel kapcsolatban megosztom itt a mai felszólalásomat.

Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy a kialakult helyzetről a Kőbányai Önkormányzat, annak munkatársai és vezetése nem tehet, azért nem felelős. Ez egy kényszerhelyzet. Szeretném ugyanakkor tágabb kontextusba helyezni az okokat, történéseket.

A világpiaci gázárak tekintetében irányadó a holland gáztőzsde (TTF) ahol azt látjuk, hogy az augusztusi 350 Euro/megawattóra árról a világpiaci gázár mostanra 117 Euro/megawattóra árra csökkent. Két hónap alatt tehát harmadára esett vissza a gázár.

Ennek nyilván örülhetnek azok az európai országok, akik a holland gáztőzsde irányadó világpiaci árai szerint szerzik be földgázszükségletüket. Sokat is tettek ezért az elmúlt időszakban – bár kényszerből és sokszor pánikszerűen – de hatalmas összegeket invesztáltak az alternatív megoldásokba, elsősorban a cseppfolyós gáz (LNG) infrastruktúrájának fejlesztésébe, mindezt azért, hogy mielőbb leváljanak az orosz gázról, gázfüggőségről.

Érdekességként jegyzem meg, hogy nem igaz az a kormánypropagandában terjesztett állítás, miszerint a cseppfolyós gáz szállítása horrorisztikus költséget jelent. A légnemű földgáz és a cseppfolyós földgáz térfogataránya 1:600, ez plasztikusan azt jelenti, hogy 1 köbméter légnemű földgáz cseppfolyós állapotban egy palack víz térfogatának felel meg.

Az európai országok tehát a küszöbén vannak annak, hogy örökre elfelejtsék az orosz gázt, ezért számukra örömteli fejlemény a világpiaci gázár ilyen drasztikus csökkenése.

Nem hír viszont Magyarország számára, hiszen mi máshonnan vesszük a földgázt, egy olyan országtól amely földgázbevételeiből egy népirtó háborút finanszíroz, folyamatosan civil, lakossági célpontokat támad, minden eszközzel, amije még maradt. Ma reggel, a tanácskozásunk előtt másfél órával éppen egy ukrajnai iskolát sikerült szétlőniük.

Magyarország nem a jelenlegi piaci áron vásárol földgázt, hanem annál lényegesen drágábban. Hogy mennyiért pontosan, azt nem lehet tudni, mert egyrészt a kormány ezt titkolja, másrészt a földgázszámláit már nem is tudja fizetni, ezért kért és kapott három év fizetési haladékot a Gazpromtól.

Visszatérve a számokhoz: ha Magyarország piaci áron vásárolná a földgázt, akkor ez hazai fogyasztói árakra kalkulálva kb. 500 ft/köbméter árat jelentene. Tény, hogy ez még mindig ötszöröse a 102 ft/köbméter kedvezményes, bár erősen limitáltan elérhető lakossági árnak.

De mégsem hétszeres, mint a piaci lakossági ár és nem tizenhatszoros, mint az önkormányzatokat, vállalkozásokat, intézményeket sújtó árak.

Teljesen más lenne a helyzet, ha a Kőbányai Önkormányzatnak nem az orosz gázbeszerzésből kialakult 1500 ft/köbméter árral (és még örülhetünk, hogy „csak” ennyi, mások rosszabbul jártak) hanem a világpiaci árakból fakadó 500 ft/köbméter árral kellene működtetnie intézményeit, megoldani azok fűtését.

A bezárásokról, korlátozásokról szóló előterjesztés ez utóbbi esetben is az asztalunkra került volna, de nyilván teljesen más tartalommal, más számokkal.

Kiegészítésként még annyi, hogy már csak azért is érdemes ezeken a tényeken, számokon elgondolkodni, mert éppen ezekben a napokban lepi el az országot egy újabb hazug kormányzati propagandakampány, ami pont ezeket az adatokat, tényeket igyekszik az emberek elől elfedni.

BK Közéleti hírek Budapestről

  • Hatékony ágyi poloska irtás – Mi dönti el a sikeres kezelést?
    by Budapest on 2026.02.11. at 12:49

    Az ágyi poloska elleni küzdelem nem egyetlen permetezés, hanem egy tervezett folyamat. 1. Pontos fertőzésfelmérés A sikeres ágyi poloska irtás első lépése a fertőzés mértékének meghatározása. A szakember azonosítja a gócpontokat és a terjedési útvonalakat. 2. Ütemezett kezelés Mivel a peték 10–14 nap alatt kelnek ki, a kezelésnek igazodnia kell ehhez a ciklushoz. Az ismételt A Hatékony ágyi poloska irtás – Mi dönti el a sikeres kezelést? bejegyzés először BK-én jelent meg.

  • Megkérdeztük a szakembert
    by Budapest on 2026.01.24. at 18:32

    Megkérdeztük Kónya Sándor duguláselhárítással foglalkozó szakembert, hogy mit gondol a mostanság a szakmát lejárató eseményekhez, amit úgy hívnak „duguláselhárítós maffia”, hogyan lehet ezt elkerülni? Sajnos ez egy létező és igen bosszantó jelenség, amely főleg a nagyobb városokban és a sürgős helyzetekben (amikor az ember pánikol a kiömlő víz miatt) gyakori. Nem egy klasszikus bűnszervezetről van A Megkérdeztük a szakembert bejegyzés először BK-én jelent meg.

  • Tarr Béla – A magyar filmművészet öröksége
    by Budapest on 2026.01.06. at 12:45

    Elhunyt Tarr Béla, a magyar és az egyetemes filmművészet egyik legnagyobb hatású alkotója. Filmjei nem a cselekmény gyors sodrásáról, hanem az időről, a létezés súlyáról és az emberi sorsok lassú kibomlásáról szóltak. Munkásságával világszerte újragondoltatta, mit jelent a film mint művészeti forma – és mit jelent szembenézni azzal, amiről a mozi többnyire hallgat. Tarr Béla, A Tarr Béla – A magyar filmművészet öröksége bejegyzés először BK-én jelent meg.

  • Soós Imre tragikus halála – öngyilkosság, gyilkosság vagy eltussolt igazság?
    by Budapest on 2025.12.26. at 13:44

    Soós Imre a magyar filmtörténet egyik legnagyobb ígéretű tehetsége volt. Mindössze huszonhét évesen hunyt el, pályája csúcsán, amikor neve már nemcsak itthon, hanem nemzetközi szinten is ismertté vált. Halálának körülményei azonban máig nem tisztázottak, és az évtizedek során egyre több jel utal arra, hogy a hivatalos verzió – a kettős öngyilkosság – súlyos kérdéseket hagy A Soós Imre tragikus halála – öngyilkosság, gyilkosság vagy eltussolt igazság? bejegyzés először BK-én jelent meg.

  • Balázs Péter – Emlékezetes búcsú a magyar színház nagy öregjétől
    by Budapest on 2025.12.17. at 20:30

    Ma reggel elhunyt Balázs Péter, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező és korábbi színházigazgató – 82 éves korában. A szolnoki Szigligeti Színház közössége közölte a gyászhírt. A társulat mély fájdalommal búcsúzik „szeretett egykori igazgatójától, barátunktól és példaképünktől”. Életút: a színész, akinek neve összefonódott a magyar színházzal Balázs Péter 1943. március 5-én született Budapesten egy A Balázs Péter – Emlékezetes búcsú a magyar színház nagy öregjétől bejegyzés először BK-én jelent meg.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük