Az önkormányzatok és segélyszervezetek számára is megoldás lehet az utalvány, mint szociális juttatás

A szociális ellátásokra vonatkozó szabályozás tavalyi módosítása nyomán az eddiginél jelentősebb szerep hárul a települési önkormányzatokra ezen a területen. Éppen ezért az érintetteknek érdemes megfontolniuk a szociális ellátásban is a készpénzkímélő megoldások – elsősorban az utalványok – használatát, hiszen ezek mind az intézmények, mind a kedvezményezettek számára számos előnnyel járhatnak.

A múlt év végén jelentős változások történtek a szociális ellátásokra vonatkozó szabályozásban. A parlament által elfogadott módosítás lényege, hogy a gondoskodásra szorulók ellátásában a rokonok után a helyi önkormányzatok következnek az ellátásra kötelezettek sorában, az állami szerepvállalás pedig a harmadik – utolsó – lépcsőfokot jelenti. Mindezek nyomán az önkormányzatokra az eddiginél hangsúlyosabb szerep hárul az ellátási rendszerben, amely jelentősen bővíti a feladataik körét.

A szociális ellátások kapcsán fontos szem előtt tartani, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a szociális segély fogalma a szociálisan rászorulónak pénzben vagy nem pénzben ellenszolgáltatás nélkül nyújtott vissza nem térítendő támogatást jelenti. Így az önkormányzatok – és a szociális ellátás területén aktív segélyszervezetek – elektronikus utalvánnyal és utalvánnyal is megoldhatják a segélyezést, kiaknázva az ebből adódó előnyöket” – hívta fel a figyelmet Szendrő Tamás, az Edenred Magyarország ügyvezető igazgatója. Hozzátette:

A szociális törvény módosítása miatt az önkormányzatokra nehezedő új problémák megoldásában, az önkormányzatokkal és a segélyszervezetekkel való eddigi kölcsönös előnyökön nyugvó együttműködésünk tapasztalataira alapozva szeretnénk és tudunk is segíteni a szociális ellátások területén.” Az ügyvezető igazgató emlékeztetett arra, hogy a szociális támogatások kiadásakor talán a legfontosabb szempont az, hogy a támogatás elérje valódi célját, vagyis a támogatott arra költse el azt, amire rászorultság alapján kapta, továbbá a segélyezés során is fontos tényező a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének való megfelelés, amely az utalványok korlátozott felhasználása során érvényesül. „Megoldásainkkal egyszerűen és célzottan oldható meg a szociális juttatásra szorulók segítése” – hangsúlyozta Szendrő Tamás.

A segélyezés utalványokkal való megoldása nyilvánvaló előnyökkel jár mind az érintett intézmények, mind a rászorulók esetében. Előbbiek szempontjából mindenképpen kedvező, hogy olyan, irányított támogatásról van szó, amely meghatározott termékkörökben használható, rövid idő alatt bevezethető, miközben minimális adminisztrációs teherrel jár. A rászorulók szempontjából pedig fontos előny, hogy az utalványt arra tudják költeni, amire valóban szükségük van, miközben a biztonság és a kényelem is jelentős érv e megoldások mellett.

A Kőbányai Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Osztálya a tanévkezdési és a karácsonyi támogatások nyújtásához használja az Edenred utalványokat, legfőképpen azért, mert ez a juttatási forma mind az osztónak, mind a fogadónak előnyös megoldást jelent

– mondta Ehrenberger Krisztina, a Kőbányai Önkormányzat Humánszolgáltatási Főosztályának vezetője. Az önkormányzat – tette hozzá – 2015. óta nyújt tanévkezdési támogatást azoknak az általános- és középiskolai tanulóknak, akik Budapest X. kerületében állandó lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek. Ebben a tanévben csaknem 4500 tanuló részesült a támogatásban, amelynek összegét éppen a 2022/23-as tanévtől emelték a korábbi 5 ezerről 8 ezer forintra.

Ennek a megoldásnak az a legfőbb előnye, hogy kevés adminisztrációval, gyorsan nyújtható, a szülők pedig – mivel az utalványt elfogadó üzletek köre igen széles – a gyermek igényeihez, szükségleteihez igazodva költhetik el a rendelkezésre álló összeget” – emelte ki a főosztályvezető.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük